Aktualitātes|Par NAA|Studijas|Uzņemšana|Pētniecība|Bibliotēka|Kadetu dzīve
Resursi un rīki
Fotogalerija
Video galerija
Sociālie mediji
Tavai drošībai
Iepirkumi
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Saites
Kontaktinformācija
Saistītās iestādes
NBS Apvienotais štābs
Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde
Jūras spēki
Gaisa spēki
Mācību vadības pavēlniecība
Nodrošinājuma pavēlniecība
Militārā policija
Speciālo uzdevumu vienība
Štāba bataljons
Latvijas Republikas Zemessardze
Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija / Aktualitātes / Litenes nometne 2016
Litenes nometne 2016

Šovasar, no 12. jūnija līdz 14. jūnijam, norisinājās 6. Litenes nometne, kurā piedalījās NAA JS, SzS, GS 1. kursa kadeti, karavīri no NBS vienībām un jaunsargi no 2.novada. Nometnes mērķis bija pieminēt kritušos un deportētos 1941. gadā 14. jūnijā, nozīmīgas kaujas vietas un nometnes aplūkošana, kā arī pieredzes apmaiņa starp jaunsargiem, kadetiem un karavīriem.

     Jau agrajā svētdienas rīta NAA 1.kursu kadeti devās uz Stompaku purvu, kas atrodas Viļakas novadā. Vienības pulcēšanās vietā kapteiņleitnants J. Viļums pastāstīja par notikumiem, kas norisinājās Stampaku Nacionālajā partizānu vienības nometnē. Vēlāk kopā devāmies aplūkot partizānu nometni.

     Jau pēc pusdienām izbraucam uz Litenes nometni, kur kopīgi iekārtojām telšu pilsētiņu. Tam sekoja nometnes atklāšana un LR karoga pacelšana.

     Vēlāk uzzinājām traģiskos notikumus Litenes nometnē 1941. gadā, kad tika apcietināti Latvijas armijas virsnieki.  Vairāki no tiem tika nošauti uz vietas, pārējie izsūtīti uz Sibīriju. Tās dienas  vakarā lauku apstākļos mēs skatījāmies filmu "Padomju stāsts", kas uzrunāja un lika aizdomāties.

     Nākamajā dienā  sekoja jaunas aktivitātes - Pededzes kapu apmeklējums un pārgājiens. Pededzes kapos kadeti, karavīri un jaunsargi pieminēja 14 pārapbedītus karavīrus, kuri bija atrasti netālu no Ostroviešu nometnes.

     Tālāk sekoja pats interesantākais - pārgājiens no Litenes poligona uz Litenes nometni, ejot pa veco ceļu. Ejot uz Litenes nometni pa noteiktu maršrutu, piestājām pie ierakumiem, aizsardzības pozīcijām un šautuves. Šautuvē aplūkojām vecus pierakstus uz bunkuru sienām, kurus bija sarakstījuši karavīri vēl pirms traģiskajiem notikumiem.

     Vakarā pie ugunskura kadeti dziedāja karavīru dziesmas, bet NBS karavīri no vienībām bija sagatavojuši stāstījumus par Latvijas karavīru dienestu. Laika ierobežojuma dēļ tika stāstīta vispārējā informācija par vienībām, bet ieinteresētiem kadetiem bija iespēja uzzināt vairāk par karavīru personīgu pieredzi un viņu vienību uzreiz pēc pasēdēšanas. Arī jaunsargi aktīvi izrādīja interesi par dienestu NBS, iestāšanos NAA un kadetu dzīvi.

     14. jūnijs - svarīgākā nometnes diena. Tieši šajā dienā pirms 75 gadiem tika deportēti Latvijas armijas karavīri un civiliedzīvotāji. Šajā dienā vienību pārstāvji piedalījās Starptautiskajā konferencē par Baltijas okupāciju. Konferencē tika analizēti 1941. gada notikumi, kas notika Latvijas, Igaunijas un Lietuvas teritorijā,  bija saskatītas ļoti daudzas līdzības - represijas pret Baltijas valsts virsniekiem.

     Gulbenes stacijas laukumā un Litenes kapos piedalījāmies komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas pasākumā. Šajā pasākumā piedalījās arī Aizsardzības nozares vadība.

     Pēc Litenes nometnes noslēguma, sēžot pie "Atmiņu ugunskura", dalījāmies savā starpā ar iespaidiem par šo nometni. Katrs guva sev noderīgu informāciju - kadeti par vienībām, jaunsargi par dienestu NBS un kadetu dzīvi. Šo trīs dienu laikā, pieminot 1941. gada notikumus, katrs pats sev noteikti ir radījis vielu pārdomām.

JS 1. kursa kadete
Kar. V. Pasnova

 

Aktuālās saites
© Nacionālā aizsardzības akadēmija, 2009