Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija – aizraujošas studijas un garantēta karjera

02/17/2023 - 12:02
Studijas
Information prepared by
Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija

Rūdis Ruciņš-Vējiņš

Ne visi Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti nāk no ģimenēm ar paaudzēs nodotām militārām tradīcijām. Rūdis Ruciņš-Vējiņš, Gaisa spēku militārās vadības 2. kursa kadets no Pļaviņām, lēmumu par studijām pieņēma 12. klasē. Jaunietis zina, ka viņu sagaida interesanta un nodrošināta karjera.

Kā Tu nolēmi studēt Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmijā?

Vidusskolas laikā nopietni apsvēru vairākus studiju variantus, it īpaši ergoterapeita studijas. Šo ideju atmetu, jo sapratu – studiju laikā nevarēšu par sevi finansiāli parūpēties. Cik zinu, grūtības apvienot darbu ar mācībām ir problēma daudziem civilajās augstskolās studējošajiem.
Doma studēt tieši Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā man zemapziņā bija visu vidusskolas laiku, tomēr galīgo lēmumu pieņēmu vien īsi pirms 12. klases beigām. Manā paziņu lokā bija daži akadēmijas kadeti, no kuriem varēju iegūt padziļinātāku informāciju par studiju gaitu un piedzīvojumiem bagāto ikdienu. Daudz vērtīgas informācijas par mācību procesu tiek publicēts arī Aizsardzības akadēmijas Instagram kontā.

Vai vecāki atbalstīja tavu izvēli studēt Aizsardzības akadēmijā?

Lai gan man pašam un manai ģimenei nav bijusi saistība ar militāro sfēru, vecāki atbalstīja manu izvēli par 110%. Viņi par to ļoti priecājās. Vecāki lepojas ar to, jo Nacionālā aizsardzības akadēmija ir prestiža augstākā mācību iestāde un virsnieka statuss Latvijā tiek vērtēts arvien augstāk. Viņi zina, ka esmu uz pareizā ceļa, lai nākotnē būtu veiksmīgs līderis.

Kā Aizsardzības akadēmija atšķiras no civilajām augstākās izglītības iestādēm?

Akadēmiskajos priekšmetos atšķirību īsti nav. Pie mums nāk lektori lasīt lekcijas, un mēs klausāmies, pierakstām, uzdodam jautājumus un mācāmies. Vienīgi, ienākot lektoram, visi pieceļas, un kursa vecākais noziņo, ka visi kadeti ir ieradušies. Pēc lekcijām dodamies uz kazarmām, kur atkārtojam tās dienas vielu un sagatavojamies nākamajai studiju dienai.
Tomēr mums ir disciplinēta vide. Ikdiena ir ļoti daudzveidīga, bez rutīnas – jo īpaši katra poligonā pavadītā diena ir atšķirīga no iepriekšējās. Precizēšu – militāro zināšanu bloks tiek vērtēts ar atzīmi tāpat kā akadēmiskie studiju priekšmeti. 

Kādas ir sporta iespējas Aizsardzības akadēmijā?

Civilajā augstskolā būtu bijis grūtāk apvienot sportu ar studijām, bet šeit sports ir lielā godā. Varam spēlēt basketbolu, volejbolu, futbolu, nodarboties ar svarcelšanu un peldēšanu.
Vismaz viena kadetu komanda katru gadu piedalās šķēršļu skrējienā “Army Tough Run.” Pagājušogad mans kursabiedrs piedalījās triatlona sacensībās Spānijā. Savukārt šogad mūsu akadēmijas komanda piedalīsies sacensībās ASV militārajā akadēmijā Vestpointā.

Vai studijas Aizsardzības akadēmijā ir piemērotas arī meitenēm?

Jā, protams! Lai gan militārā joma daudziem asociējas ar vīriešu sfēru, meitenes bieži pārspēj puišus oriģinālu ideju radīšanā. Tāpat viņām labāk padodas komandas saliedēšana.
Vispār esmu novērojis, ka mani kursabiedri, kuri iestājoties bija nedroši un kautrīgi, studiju gaitā pakāpeniski kļuva pašpārliecināti un attīstīja līdera dotības.

Kādiem cilvēkiem Tu vari ieteikt studijas Aizsardzības akadēmijā?

Studijas Aizsardzības akadēmijā varu ieteikt tiem, kam patīk militārā joma, interesē aktīva ikdiena un piemīt gatavība sadarboties komandā. Galvenās nepieciešamās iezīmes ir cieņa, fiziskā sagatavotība, vēlme kļūt labākam, kā arī spēja pielāgoties negaidītām situācijām.
Militārajā nozarē izglītība ir karjeras garants – jo tā ir augstāka, jo labāk. Tā ir kā drošības spilvens, kas garantē ienākumus un interesantu, aktīvu darbu. Tāpēc jaunajiem kadetiem novēlu neapstāties pie grūtībām. Grūtības ir īslaicīgas, bet akadēmijas slava ir mūžīga.

Rūdis Ruciņš-Vējiņš