Simbolika

NAA karoga apraksts, logo, devīze, beretes kokarde, himna

NAA karogs ir taisnstūra formas (198 cm garumā un 128 cm platumā), kura malas abas karoga pusēs apšūtas ar sarkanbaltsarkanu lentu valsts karoga krāsās. Karoga ārējās malas iešūtas bārkstis zelta krāsā. Karogs pie karoga kāta piestiprināts ar 11 zelta krāsas metāla riņķiem. Karoga kāts izgatavots no koka un ir saskrūvējams no divām daļām. Karoga uzgalis izgatavots no zelta krāsas metāla šķēpa asmeņa formā un tajā ievietots vēsturiskais Latvijas armijas simbols – „karavīru saulīte”.

Karoga averss ir baltā krāsā. Centrā attēlots Latvijas Republikas mazais valsts ģerbonis. Valsts ģerboņa vairogs ir dalīts un pusskaldīts: 1. - zilā laukā uzlecošas zelta saules puse, 2. – sudraba laukā pretēji pagriezts sarkans lauva (Kurzeme, Zemgale), 3. – sarkanā laukā sudraba grifs ar zelta mēli un sudraba zobenu labajā ķetnā (Vidzeme, Latgale). Virs vairoga pusloka trīs zelta zvaigznes, kas simbolizē vēsturisko Latvijas novadu vienotību.

Aiz mazā valsts ģerboņa ir sakrustots sudraba zobens (ar asmeni uz leju) un degoša lāpa, kas ir vēsturiskie Kara skolas karoga simboli. Zem zobena un lapas sakrustoti divi zaļi ozola zari. Mazā valsts ģerboņa kreisajā pusē sudraba krāsā gadu skaitlis „1919” – Kara skolas dibināšanas gads. Mazā valsts ģerboņa labajā pusē sudraba krāsā gadu skaitlis „1992” – NAA dibināšanas gads.

Karoga reverss ir zelta krāsā. Centrā attēlots NAA ģerbonis. NAA ģerbonis ir vēsturiskā Kara skolas Krūšu zīme. Karmīnsarkanas krāsas vairogs ar sudraba apmali simbolizē Dzimtenes aizsardzību. Uz vairoga uzliktā zobena rokturis veidots no 11 vijumiem, kas simbolizē 1919. gada 11. novembri – Lāčplēša dienu. Uz zobena gardas ir trīs zelta zvaigznes. Uz zobena asmeņa uzlikta roka ar zvērestam saliektiem pirkstiem, kas simbolizē uzticību Latvijas valstij un tautai. Virs vairoga sudraba krāsas lente ar uzrakstu melniem burtiem „NAA 1992” – NAA dibināšanas gads.

Zem NAA ģerbona ir NAA devīze sudraba krāsā „PER ASPERA AD ASTRA (Caur ērkšķiem uz zvaigznēm). Virs NAA ģerboņa puslokā uzraksts karmīnsarkanā krāsā „LATVIJAS REPUBLIKAS NACIONĀLĀ AIZSARDZĪBAS AKADĒMIJA”.

NAA karogā ietvertās krāsas, simboli un elementi:

  • Karmīnsarkanā krāsa (PANTONE 1807C un PANTONE 201C), ko pasaule mēdz dēvēt arī par „latviešu sarkano”. Krāsa simbolizē karavīru asinis, kas ziedotas Dzimtenes aizsardzībai.
  • Baltā krāsa (PANTONE WHITE) simbolizē ticību un Dzimtenes mīlestību. Ticība morāliskajām vērtībām – visam labam, daiļam, skaidram, ko senie latvieši apzīmēja ar vārdu balts.
  • Zelta krāsa (PANTONE 873C) simbolizē cēlsirdību un bagātību.
  • Sudraba krāsa (PANTONE 877C) simbolizē patiesību un atklātību.
  • Zaļā krāsa (PANTONE 330 un PANTONE 336) simbolizē cerību, auglību un uzplaukumu.
  • Zobens - karavīra ierocis. Varas, taisnās tiesas un drosmes simbols. Ierocis, kas sargā gaismu no tumsas spēkiem.
  • Degoša lāpa – gaismas un zināšanu simbols.

Sakrustoti ozola zari – spēka, stingrības un ilggadīgas dzīves simbols. Zari ar 18 lapām simbolizē neatkarīgas Latvijas valsts proklamēšanas dienu – 1918. gada 18. novembri.

Karogs
Karoga averss
Karogs
Karoga reverss
Logo
NAA logo

NAA devīze Per aspera ad astra (latīņu val. „Caur ērkšķiem uz zvaigznēm”) ir pārmantota no Latvijas Kara skolas (1919–1940).

Beretes kokarde
Beretes kokarde

Sergeja Austra Universa mūzika
Jāņa Vēbersta vārdi

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas himna

 

1. pants

Mums solis drošs, skats uzvarošs, un sirdī Latvija.
Būs zobens ass, lai nāk vai kas. Mēs sardzē tēvijai.

 

2. pants

Vēl mirklis īss, tas paiet drīz, un kadets virsnieks kļūs.
Tas augstais gods, kas mums tiks dots, tas darbos rādīs mūs.

 

Piedz.

Per aspera ad astra jātiek mums.
Tver ciešāk lāpu, tad kad apkārt tumst.
Ja naidnieks nāks un cīņu sāks,
Tam latvju kadets droši pretī stās. (2x)

NOKLAUSĪTIES