Lauka nometne

Lauka nometne Ādažu poligonā

 

Nacionālās aizsardzības akadēmijas lauka nometne Ādažu poligonā 25.07.-19.08.2012.

Pēc garajām brīvdienām, kuras ar saulainu laiku diemžēl nelutināja, sākās svelme un līdz ar to jūlija beigās sākās akadēmijas lauka nometne Ādažu poligonā, kas bija karsta ne tikai temperatūras ziņā.

Sauszemes spēku nodaļa uz nometni pilnā ekipējumā izvirzījās, ejot kājām, un 3–4 stundās ieradāmies nometnē Sporta šautuvju kompleksā. Ceļš nebija viegls, tādēļ nākamās pāris dienas pārvietošanās sagādāja nelielas problēmas. Jau pirms nometnes bija zināms, ka uz to brīdi vēl pirmais kurss visu nometnes laiku darbosies kopā ar 4. kursu un būs pirmais vads, bet 2. kurss kopā ar KSVP kursu un būs otrais vads. Pirmajā nometnes nedēļā apguvām uzbrukumus nodaļas un vada sastāvā. Tā bija laba iespēja sastrādāties ar saviem biedriem un jaunajiem komandieriem. 1. vadā komandieru amatus pildīja 4. kurss, bet 2. vadā – KSVP kurss. Gan komandieriem, gan padotajiem bija interesanta pirmā nedēļa un nedēļas beigās nometnē risinājās kaujas šaušanas nodarbības. Bija iespēja izšaut modernajā Ādažu sporta šautuvju kompleksa 300 m šautuvē. Svētdiena bija brīvāka un pēc kārtīgi nostrādātas nedēļas atpūtāmies, peldējāmies, labi pavadījām laiku. Otrā nometnes nedēļa sākās ar kaujas šaušanu tuvās distancēs, pirmajā dienā gan vēl tikai ar sausajiem treniņiem. Kādam gāja vieglāk, kādam grūtāk, bet no otrdienas, sākoties kaujas šaušanai, dienas sāka iet straujāk, jo visu dienu bijām aizņemti ar praktizēšanos, šaušanu pēc apstāšanās, no aizsegiem, pilnā ekipējumā un vēl un vēl...

Kaujas šaušanu tuvās distancēs jeb KŠTD kadetiem vadīja augsti kvalificēti instruktori, kuri lielākoties bija norīkoti no 2. Sauszemes spēku kājnieku bataljona. Dienas bija karstas un arī fiziskā slodze bija pietiekami liela, tādēļ arvien ātrāk un ātrāk vakaros apklusa kadetu balsis pēc tam, kad bija pavadīta kārtējā diena lauka nometnē. Pēc KŠTD pirmās nedēļas tikām mājas, kur atpūtāmies un sagatavojāmies ne mazāk grūtajām nākamajām divām nometnes nedēļām.

Šaujot, mācoties un pildot instruktoru uzdotos uzdevumus, pagāja arī nākamā KŠTD nedēļa un nedēļas beigās mūs sagaidīja KŠTD ieskaites uzdevums, kas bija izplānots godam, patiešām interesants un pilnībā pārbaudīja mūsu iegūtās zināšanas šo divu nedēļu laikā. Uz starta līnijas valdīja satraukums, bet pēc trases iziešanas daudzi apgalvoja – „nav tik traki”, tādējādi motivējot citus. Ieskaitē gāja dažādi, kam labāk kam sliktāk, bet visi bija priecīgi par kursa pabeigšanu un iegūtajām zināšanām un devās divu dienu atpūtā uz mājām.

Sākās lielā gatavošanās – somu krāmēšana, sausās pārtikas un salūtmunīcijas dalīšana, sākās pēdējā nometnes nedēļa, dzīvošana mežā un nedēļas beigās uzdevums – Morning Star, bet par visu pēc kārtas...

Pēc MILES lāzersistēmas uzstādīšanas uz mūsu ieročiem, uzkabēm un ķiverēm bijām gatavi doties mežā un nedēļas beigās stāties pretī 2. kājnieku bataljona 1. rotas karavīriem.

Pa nodaļām izvirzījāmies uz uzdevumiem, lai jau tai pašā naktī uzstādītu novērošanas posteņus vairākās poligona vietās. Novērošanas posteņi sāka strādāt no paša rīta un jau plkst 6.00 pirmā maiņa sāka novērot savu sektoru un pierakstīt tur redzēto. Tā ātri pagāja pirmā diena un jau otrajā naktī veicām patruļbāzes ierīkošanu, viss vads satikās pirms tam norunātā vietā un komandieru pavadībā pavisam drīz jau bija gatava mūsu pirmā patruļbāze.

Nākamās 24 stundas lielākoties notika pārvietošanās veidu pilnveidošana un patruļbāzu ierīkošana. Trešās dienas rītā ierīkojām slēpni, lai novērotu 2. kājnieku bataljona 1. rotas manevrus pa poligona galvenajiem ceļiem, bet diemžēl, slēpnim nenostrādājot, ātrā solī devāmies prom no slēpņa vietas, lai ierīkotu patruļbāzi, jo 2. KB jau bija sapratuši, ka esam apvidū. Nākamajā dienā pēc kontakta ar pretinieku, kas bija atradis mūsu patiesībā diezgan labi ierīkoto patruļbāzi, mēs devāmies uz nakts šaušanas vietu netālu no Puskas kurgāna. Bija iespaidīgi šaut ar trasieriem pa mērķiem, apgaismotiem ar Carl Gustav apgaismas lādiņu. Daudzi teica: vislabākā kaujas šaušana, kāda bijusi. Nākamā diena bija nometnes pēdējā diena – izlavīšanās no pretinieka kontrolētās teritorijas jeb tā saucamais „eksfils”. Sadalot nodaļas divās daļās, pārvietojāmies virzienā no Puskas kurgāna uz Ādažu militāro bāzi pa dažādiem ceļiem, slapjām kājām, līdz viduklim ūdenī, patīkami un atsvaidzinoši. Katrai nodaļai sanāca iekļūt kontaktā ar pretinieku. Daudziem MILES sistēmas uzrādīja „nāves” faktu, citi lielījās ar nošautiem pretinieku karavīriem, arī to uzrādīja sistēmas dators. Mūsu uzdevums bija šķērsot tā saucamo zaļo līniju, ja tu tai esi pāri, tev ir izdevies tikt cauri „dzīvam”. Pēc šīs dienas viens ir skaidrs – pieredzei ir liela nozīme un profesionalitāte un pieredze bija jūtama no 2. kājnieku bataljona 1. rotas puses, bet jāatzīst, ka mūsu kadeti turējās godam.

Nometne bija beigusies ar ieroču tīrīšanu un pasākumu karavīru pirtī, kas pulcēja visu nometnes personālu. Nometne mums, kadetiem, bija ļoti vērtīga pieredze un zināšanu gūšanas iespēja, kuras pavisam noteikti vajadzētu nostiprināt nākamvasar. Milzīgs paldies nometnes organizatoriem par lielo pašatdevi un profesionalitāti.

Bakalaura studiju programmas
Sauszemes spēku militārās vadības
2.kursa kadete Zane Upīte

 

Mēs nometnē

 

2013. gada augustā norisinājās Nacionālās aizsardzības akadēmijas lauka nometne. Nometnē piedalījās visu kursu kadeti: Gaisa spēku kursi, Jūras spēku kursi un Sauszemes spēku kursi. Tika izveidoti trīs kombinētie vadi, kur neatkarīgi no spēku veida vai kursa visi tika sadalīti nodaļās. Nometnes mērķis bija atsvaidzināt jau esošās zināšanas un iemaņas, kā arī apgūt jaunas. Šī nometne arī bija lieliska iespēja pārbaudīt sevi, savas spējas pēc diviem gadiem, kas ir pavadīti augstskolā. Nometnes laikā pildījām dažādus uzdevumus, kuru sarežģītības pakāpe pieauga, laikam ejot. Tie ietvēra individuālās iemaņas, grupu uzdevumus un kaujas uzdevumus, tomēr nometnē nebija tikai nodarbības, bet arī sadzīves un saimnieciskie darbi. Nometnes laikā notika arī Taktikas kausa izcīņa.

Nometnei gatavojāmies jau nedēļu iepriekš. Gaisa spēku kurss beidzot tika pie jaunā ekipējuma, vienīgi zviedru soma, kā vecs kaujas biedrs, bija ar mums. Tā, kā ierasts, noberza muguru un nospieda plecus. Ekipējums bija sakārtots, nepieciešamais iegādāts, tai skaitā „uzkodas” un konservi. Bijām gatavi doties uz nometni.

Pirmajās dienās bija jāpierod pie jaunās kārtības, laiks negāja tik ātri, kā gribējās, bet pieradām. Tad jau laiks sāka skriet, mežā neviens īsti nezināja kas par dienu, jo citam bija ceturtdiena, citam piektdiena, dienas bija sajukušas. Bet, galu galā, tam nebija nekādas nozīmes. Atkārtojām teorētiskās zināšanas, pilnveidojām ekipējumu un, galvenokārt, nostiprinājām attiecības ar jaunizveidotajām nodaļām un tās biedriem. Iepazinām jaunos kolēģus no sauszemes spēku kursiem, jo iepriekš saskarsme bija neliela.

Dienas skrēja arvien ātrāk, jo no rīta līdz vakaram bijām iesaistīti nodarbībās. Atkārtojām lauka kaujas iemaņas (LKI). Pildot uzdevumus, izmantojām gan mācību, gan kaujas munīciju. Kārtojām arī A1 kvalifikāciju šaušanā. Viens no interesantākajiem un reālākajiem uzdevumiem bija kauja pret 2.KB. Pret 2.KB cīnījāmies rotas sastāvā, veicām aizkavēšanas manevrus. Pretinieks mums bija advancētāks, jo pārvietojās ar tehniku un viņiem bija pieejams mīnmetēju atbalsts, kā arī citi kaujas atbalsta elementi, tai skaitā arī snaiperi. Tomēr mēs spējām pretoties un nopietni kavēt pretinieka virzīšanos. Kopumā tas bija ļoti labs ieskats sauszemes taktikā.

Tālāk notika Taktikas kausa izcīņa. Pirmā diena iesākās ar ierasto rīta rutīnu. Noteiktajā laikā komandas izvirzījās uz savām starta vietām. Pirmajā Taktikas kausa dienā bija paredzēts veikt vairāk nekā 25 km pa gaisa līniju un apmeklēt astoņus dažādus kontrolpunktus, kuros bija jāpilda noteikti uzdevumi. Katrā kontrolpunktā grupas sagaidīja kontrolpunkta vecākais, kurš deva uzdevumu un to arī vērtēja. Grupas uzdevums bija iegūt iespējami vairāk punktu, kas tika summēti un tādējādi noteiktas uzvarētāju komandas. Arī, pārvietojoties no kontrolpunkta uz kontrolpunktu, varēja iegūt papildpunktus – noteiktajā maršrutā bija jāatrod A4 formāta lapa, uz kuras bija konkrēts militārs objekts. Par katru šādas lapas atrašanu tika piešķirti papildus divi punkti. Uzdevumi kontrolpunktos bija visdažādākie, arī dažādas grūtības pakāpes. Bieži nokļūšana līdz kontrolpunktam bija sarežģītāka par pašu uzdevumu. Uzdevumos tika pārbaudītas gan grupas fiziskās spējas, gan izdoma un oriģinalitāte, gan individuālās un kolektīvās iemaņas. Pildot šos uzdevumus, grupā valdīja augsta motivācija, jo grupas mērķis bija Taktikas kausa iegūšana. Dažos uzdevumos veicās itin labi, taču bija arī tādi, kas bija grūtāk izpildāmi. Lai gan bija liels karstums un nogurums, visi pirmās dienas uzdevumi bija izpildīti veiksmīgi un ar lielu interesi gaidījām otro dienu.

Otrajā dienā maršruts pa gaisa līniju sastādīja

aptuveni 15 km. Katram uzdevumam tika atvēlētas 30 minūtes. Daļu distances nācās veikt pa purvainu apvidu, kur brīžiem vajadzēja brist pa dubļiem, kas bija gandrīz līdz krūtīm. Taču tas nemazināja mūsu apņēmību un cīņassparu. Mēs veiksmīgi pildījām vienu uzdevumu pēc otra līdz arī šī diena bija beigusies. Beigu beigās 14 komandu konkurencē izcīnījām 4. vietu, kopvērtējumā nedaudz atpaliekot no trešās un otrās vietas. Šīs divas dienas mūsu kursam deva vēl lielāku saliedētības sajūtu, radīja papildus pārliecību, ka esam viens no labākajiem kursiem akadēmijā, un vienkārši ļāva lietderīgi pavadīt brīvdienas.
 

lauka nometne
Foto no kadetu personīgā arhīva

Nometnes laiks tika pavadīts ļoti lietderīgi. Mēs kā Gaisa spēku topošie virsnieki izbaudījām „sauszemes dzīvi”, ikdienu, pārbaudījām un atsvaidzinājām savas spējas. Paši sev pierādījām, ka esam spējīgi pildīt tādus pašus uzdevumus kā Sauszemes spēku kadeti. Pārbaudījām savu morālo noturību nometnes laikā. Kopumā jūtamies priecīgi par pavadīto laiku. Ir gūts gandarījums par paveikto un liels prieks par sasniegto finišu. Finišs mūsu uztverē ir tas, ka visi seši veiksmīgi pilnā sastāvā pabeidzām nometni, neviens nesaslima, neguva traumas, kā arī visi nokārtoja visas ieskaites.

Bakalaura studiju programmas
Gaisa spēku militārās vadības
5. kursa kadeti