Taktiskais vingrinājums "Labie darbi"

10/16/2018 - 00:00
Pasākumi
Information prepared by
KSV kursa kadets Mārtiņš Zeltiņš

     Šī gada 27. un 28. septembrī Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) Gaisa spēku Militārās vadības 4.kursa kadeti un Komandējošā sastāva virsnieka kursa kadeti veica taktisko vingrinājumu “Labie darbi”, kas norisinājās Lielvārdes, Ogres un Ikšķiles novados. Vingrinājuma mērķis bija laika posmā no 27.09.2018. plkst. 09:30 līdz 28.09.2018. plkst. 15:00, nonākt tikšanās vietā ALFA, kā arī izvēlētajā maršrutā veikt desmit “Labos darbus” – palīdzēt šajā posmā dzīvojošajiem saimniecības darbos. Būtiskākais šajā vingrinājumā ir tas, ka iepriekš netiek sarunātas mājsaimniecības, kurās nepieciešama palīdzība, tādejādi kadetos attīstot komunikācijas prasmes, kā arī veicinot militārpersonu integrāciju civilajā vidē. Kadeti tika sadalīti četrās grupās, katrā no 4 līdz 5 kadetiem, līdzi tiem bija jāņem 3 dienu ekipējums.
     Kā jau katru gadu arī šogad pirmā “Labo darbu” vieta, bija sociālās aprūpes centrs “Senliepas”, kas ir vienīgā vieta, kurā visas četras komandas strādāja kopā un iepriekš tika paziņots, ka ieradīsies kadeti, lai varētu savlaicīgi sagatavot un izplānot darāmos darbus. Kadeti skaldīja, krāmēja malku un sagatavoja to uzglabāšanai ziemas sezonai. Protams, tika veikti arī rudens ierastie darbi – lapu grābšana un teritorijas labiekārtošana. Pēc darbu pabeigšanas, kadeti katrs ar savu komandu izvirzījās no sociālā aprūpes centra un turpināja ceļu pēc pašu izvēlētajiem maršrutiem.
     Mūsu komanda sākotnēji bija nepārliecināta par taktiskā vingrinājuma mērķa sasniegšanu, jo šķita, ka uzrunātie cilvēki būs kūtri un atturīgi, bet, apbruņojušies ar pārliecību, devāmies tālāk. Mūsu ceļš aizveda līdz kādam vīram un viņa saimniecībai pie Ogres upes tiltiņa “Lielpeči”, kur iepazīstināts ar “Labo darbu” piedāvājumu, saimnieks nekautrējās mūs laipni pielikt pie lauku darbiem. Te nu mēs parādījām, ka karavīrs prot visu un sveša nav arī lauku tehnika. Mēs braucām ar traktoru, novācām vecos ķirbju lakstus, salasījām ābolus. Saimnieka kaimiņš arī nesmādēja šo vienreizējo iespēju un pielika mūs pie darba – šajā gadījumā, pie betona maisītāja. Tas bija brīdis, kad sapratām – mēs neiesim uz kvantitāti, bet uz kvalitāti. Citām grupām uz to mirkli jau bija savākti vairāki labie darbi, turpretī, mums pēc skaita tie bija tikai divi, bet abi apjomīgi. Lieki piebilst, ka starp šiem darbiem saimnieks mūs ielūdza pie uzklāta galda un uzcienāja ar “spēka kokteili”. Tas bija saimnieka īpaši pagatavots dzēriens no dažādām augu zālēm un lapām, lai sniegtu mums jaunu enerģiju un spēkus palīdzēt arī citiem ar lauku darbiem.
     Tā nu mēs pēc šiem darbiem pārgājām uz Ogres upes otru krastu un ieradāmies apdzīvotā vietā Ogresgals. Tā kā mūsu grupa bija lieliski nokomplektēta, tad varējām palīdzēt iedzīvotājiem ar visdažādākajiem darbiem, sākot ar ravēšanu, rakšanu, malkas krāmēšanu, pamatu liešanu, braukšanu ar traktoru, ķerras stumšanu un pat kādam vīram ar pamatu veidņu noņemšanu. Šajā dienā paspējām veikt septiņus labos darbus.
    Jāsaka atklāti, ka bijām aizrāvušies ar to labo darbu izpildi, un pat nemanījām, kā dienu nomainīja vakars. Bijām ne tikai dziļi sasildīti no iedzīvotāju pateicības vārdiem, bet arī tīri fiziski noguruši, kas lika mums meklēt naktsmītni turpat Ogresgalā. Nakti pārlaidām zem klajas debess ābeļdārzā, bet agri no rīta sāka līt lietus, līdz ar ko devāmies ceļā vēl ar tumsu, izlijuši, bet ar vēlmi vēl kādam palīdzēt. Līdz galapunktam ALFA vēl bija gana, ko iet, tāpēc turējām raitu soli. Nonākot Tīnūžos, mēs atradām piemērotu vietu, kur sagatavoties brokastīm. Kad bijām iestiprinājušies un jau gatavojāmies ceļam, ieraudzījām iedzīvotāju, kuram nepieciešama palīdzība. Bez liekiem uzaicinājumiem vīram palīdzējām sakrāmēt sacirsto malku. Kad bijām kungam palīdzējuši, izvirzījāmies uz punktu ALFA, lai ar gandarījumu noslēgtu šo taktisko vingrinājumu.
     Noteikti esam gandarīti ne tikai par padarītajiem darbiem, sniegto palīdzību un taktiskā vingrinājuma izpildi, bet arī par to, ka cilvēki ļoti pozitīvi attiecās uz karavīriem, laipni sagaidīja, iesaistījās diskusijās un ļoti labrāt piedāvāja kādu darbu, kā arī izrādīja viesmīlību un aicināja pie klāta galda un pat piedāvāja naktsmājas.
     Mēs, kadeti, uzskatām, ka šāda veida pasākums noteikti ir nepieciešams – tas saliedē sabiedrību ar NBS, bet mums pašiem liek apzināties, cik cienījamu profesiju esam izvēlējušies, jo sajutām apkārtējo iedzīvotāju cieņu un pozitīvo attieksmi. Paldies pašvaldībām par atbalstu un iedzīvotājiem par sadarbību un atsaucību!