NAA kadeti apmeklē Mores kaujas vēsturiskās vietas

10/23/2015 - 00:00
Pasākumi
Information prepared by
NAA kadete Sintija Mudele

15. oktobrī, pieminot Mores kaujas, mēs SzS 5. Kurss un KSV devāmies uz Mori un tās apkārtni, kur ar gida palīdzību izzinājām Mores kauju norisi, apskatījām Mores kauju muzeju un Mores kaujas piemiņas parku, kuru papildinājām ar rekonstruētu bunkuru.

Mores kauju izzināšana sākās jau pāris dienas pirms došanās uz pašu Mori - tika uzdots uzdevums sadalīties 3 vados un izpētī un izplānot šīs kaujas mūsdienās. Viens no vadiem izpētīja pretinieku iespējas uzbrukt, tostarp 2 vadi imitēja leģionārus mūsdienās un to iespējas aizstāvēties.

Izvirzīšanās uz Mori ar smagajām automašīnām notika 15. oktobra pēcpusdienā, jo šis pasākums ietilpst vecāko kursu noslēguma posmā – Taktikas kursā. Nonākuši Morē pirmais uzdevums bija izpētīt vienas no 2. Pasaules kara atstātajām atmiņām - ierakumu līnijas ar bunkuriem un izvirzītajām ložmetējnieku pozīcijām, jo Mores kaujas ir vienas no sīvākajām kaujām Latvijā 2. Pasaules kara laikā. Tajā laikā Latviešu leģionāru 19. Divīzija atvairīja Sarkanās armijas mēģinājumus izlauzties līdz Rīgai.

Pasākuma ietvaros devāmies arī uz Mores kauju muzeju, kur mūs iepazīstināja ar plašo muzeja ekspozīciju, ar atmiņām no kaujā notikušā ar leģionāriem un kara vešanas stilu un īsu ieskatu vēsturē, kā arī tika dota atļauja izpētīt un pat iekāpt vienā no vērtīgākajiem muzeja apskates objektiem - tankā T-34.

Pēc muzeja apskates devāmies uz Mores kaujas piemiņas parku. Parkā atjaunojām tranšejas, kā arī atjaunojām vienu no bunkuriem. Bunkura atjaunošanas darbi jau bija iesākti. Bunkura vieta bija izrakta. To bija izdarījuši iepriekšējo kursu kadeti. Mēs ar cirvjiem un zāģiem atjaunojām bunkura sienas. Otra aktivitāte bija iespēja kadetiem atjaunot zināšanas par pretinieka vietas atrašanu un tā atzīmēšanu uz kartes.

Nākamā dienā kadetus sagaidīja gids, kurš mūs iepazīstināja ar Mores kauju notikumiem, svarīgākajiem atslēgas punktiem un šo kauju nozīmīgumu leģionāriem. Kā arī apskatījām frontes līnijas un Sarkanās armijas atstātās pēdas - ierakumu sistēmu, kuru tie 2. Pasaules karā tikai papidināja, jo šī sistēma tika izmantotas jau 1. Pasaules karā.

Ar kaujas vietu apskati arī noslēdzās mūsu divu dienu vēsturiskais pasākums, kurā pieminējām leģionārus Mores kaujās un apskatījām kaujas vietas.

Sagatavoja: SzS kursa kadete Sintija Mudele

 


Foto: no NAA arhīva