NAA kadeti dodas uz Latvijas Kara muzeju

10/28/2015 - 00:00
Pasākumi
Information prepared by
NAA kadets Ervins Stepens

Piektdiena, 23. oktobra rīts. Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) Sauszemes spēku 2. kursa kadeti kopā ar NAA augstāko virsseržantu A. Loginovu devās uz Latvijas Kara muzeju un krastmalu, lai klausītos lekciju par 1919. gada notikumiem Latvijas teritorijā un galvaspilsētā Rīgā, kas izveidojusies par tradīciju jau vairākus gadus.

            Ierodoties Kara muzejā, mūs sagaidīja Latvijas Kara muzeja 2. pasaules kara vēstures nodaļas vēsturnieks Valdis Kuzmins, kurš vienas stundas garā stāstījumā stāstīja un iepazīstināja mūs ar 1919. gada notikumiem Latvijas teritorijā un Rīgā, kā arī ar tā brīža situāciju, kauju un taktikas detaļām, kuras plašākai sabiedrības daļai pat nav zināmas un dzirdētas.

            Pēc lekcijas Kara muzejā mēs devāmies uz tagadējo 11. novembra krastmalu, kur posmā no Triangula bastiona līdz Dzelzceļa tiltam prezentējām savus sagatavotos materiālus, kartes, shēmas un informāciju par 1919. gada notikumiem – Kara skolas kadetu pozīcijām krastmalā un Rīgas centrā.

            Sauszemes spēku 2. kursa kadeti tika sadalīti trīs darba grupās, un katrai grupai bija jāsagatavo neliela prezentācija par savu tēmu: „Kadetu pozīcijas krastmalā”, „Kadetu izlūkgājiens pāri Daugavas tiltiem” un „Uzbrukuma pavēle Daugavas kreisajam krastam”.

            Dodoties uz krastmalu, mums līdzi devās arī Kara muzeja vēsturnieks Valdis Kuzmins, kurš gājiena laikā turpināja stāstīt par 1919. gada notikumiem. Valdis Kuzmins norādīja arī precīzas vēsturisko pozīciju atrašanās vietas, kā arī rādīja autentiskas fotogrāfijas, kuras tika uzņemtas tajā laikā. Tādējādi mums bija iespēja salīdzināt un analizēt tagadējo pilsētu ar fotogrāfijās redzamajām ēkām un cik daudz no tām ir saglabājušās līdz mūsdienām.

            Ceļā uz krastmalu, starp prezentācijām un stāstījumiem par tā laika notikumiem, mums tika doti uzdevumi, katrai no grupām tika izsniegtas fotogrāfijas pēc, kurām bija jāatrod attiecīgā attēlā redzamā vieta mūsdienās un jāparāda, no kāda leņķa fotogrāfs tās uzņēmis.

            Pēc Kara muzeja apmeklēšanas un pastaigas caur pilsētu uz krastmalu, mēs devāmies uz kapiem, lai veiktu to uzkopšanu. Ierodoties kapos, mūs sagaidīja atbildīgā persona, kas izklāstīja mums veicamos uzdevumus, pēc kā tad mēs arī ķērāmies pie darba. Kapos tika veikti tādi darbi, kā to apkopšana, lapu grābšana, piemiņas vietu atjaunošana, betona plākšņu izlikšana un betonēšana. Kad visi darbi tika paveikti devāmies uz Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju, ar ko arī noslēdzās mūsu nelielais ceļojums vēsturē.

            Kopsavilkumā, atsaucoties uz kadetu atsauksmēm, šis vēsturiski izglītojošais brauciens bija patiešām interesants un produktīvs. Kadetiem bija iespēja uzzināt nezināmo un papildināt jau zināmo ar jaunām zināšanām. Analizēt kā bijis toreiz un kā ir tagad. Šāda veida ieskats vēsturē kadetiem deva iespēju arī pašiem personīgi iepazīties ar vietām, kurām iespējams ikdienā viņi dodas garām pat nezinot, kas īsti bijis tajā vietā, kas kā kādreiz tā arī šodien ir nozīmīga gan vēsturē, gan kadetu turpmākajā karjerā kā topošajiem virsniekiem.

 

Sagatavoja: kadets Ervins Stepens 


Foto: no NAA arhīva