Vēsturiskais pārgājiens pa Kurzemes cietokšņa kauju apkaimi

04/15/2015 - 00:00
Pasākumi
Information prepared by
NAA kadets Rūdolfs Bērziņš

9. aprīlī Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas 4. SzS kurss devās vēstures ekspedīcijā. Šī ekspedīcija noritēja Otrā pasaules kara kauju norises vietā Kurzemes cietoksnī Džūkstes, Dobeles, Lestenes un Annenieku apkaimē. Šajā apvidū bija izplānots maršruts, pa kuru 4. SzS kurss kopā ar vēsturnieku Valdi Kuzminu iepazina šajā apkaimē noritējušās kaujas.

Maršruta gaitā līdz ar kadetu stāstījumiem vēsturnieks dalījās ar interesantiem atstāstiem par latviešu tautības kaujiniekiem. Viss sākās Zantes muzejā, kurā muzeja īpašnieks iepazīstināja ar krāšņu un ļoti daudzpusīgu kolekciju, sākot no patronu paraugiem, tanku modeļiem, ieročiem līdz pat tik ikdienišķiem līdzekļiem kā tabakas etvijas, pašdarinātas šķiltavas un vācu izsargāšanās līdzekļiem. Protams, redzot šādu sīkumu no 1944. gada, tas liek pasmaidīt. Ārpus muzeja varēja apskatīt tankus T-34 un Jozif Stalin-2, kurus pats īpašnieks bija vizuāli salicis kopā pa detaļām, lai varētu to izvietot kā eksponātu. Visi, ieskaitot vēsturnieku, pameta muzeju ar ierakstu viesu grāmatā un devas tālākajā ceļā.

Vairākās pieturas vietās apskatījām sešu lielkauju notikumus. Kurzemes kaujas ietver sevī ļoti daudz notikumu un stāstu. Iepriekš sagatavojoties, sadalījām 1943.-1945. gada notikumus vairākos etapos un fāzēs. Veicot pārgājienu tika veiktas 9 pieturvietas, kurās dalījāmies ar konkrēto izpetīto situāciju un tās informāciju. Liels ieguvums bija vēsturnieka klātbūtne, kas, citējot īstas leģionāru liecības, spēja ļoti spilgti mūsu galvās vizualizēt tā laika notikumus.

Mūsu pārgājiens pa vēstures takām sākās ar 19. divīzijas izveidi un tās sastāva izpēti. Apskatījām uzskicētu frontes līnijas pārvietošanās virzienu, un tā ietekmi uz tālāko laiku notikumiem. Lielāks akcents tika uzsvērts uz notikumiem Dobeles apkārtē, pēc tam virzoties Džūkstē un Lestenē. Apskatījām visas 6 lielkaujas Latvijas teritorijā līdz pat Vācijas kapitulācijai. Papildus ieskatu deva reāli ieraugot esošo apvidu. Savelkot to, kopā ar stāstījumiem varēja saprast, to cik ļoti grūti taktiski lēmumi un situācijas bija jāpārvar mūsu tā laika kolēģiem.

Katrs no nelielajiem fragmentiem, par kuriem stāstīja kadeti, radīja sajūtu un apziņu, ka Latvijas karavīrs ir netikai drosmīgs un varonības pilns, bet spējīgs arī atstāt par sevi liecības, ka ir jautrības un smaga humora pils, lai uz frontes saglabātu morāli saviem kolēģiem. Šos iespaidus kolēģi turpināja apriest pat pēc prezentācijas beigām runājot par to, kādi mūsu karavīri bija un ko viņi spēja izdarīt.

Drīz vien mūsu pārgājiens tuvojās noslēdzošai fāzei, kurā bija ieplānota kaujas šaušana. Kad gājiens finišēja Dobeles mednieku šautuvē papusdienojuši, kadeti devās šaušanas uzdevumā, kurā atsrādāja vigrinājumu šaujot no stūriem, logu un durvju ailēm. Pēc šaušanas visi ar smago automašīnu devās no Dobeles uz NAA teritoriju.

 


Foto: no NAA arhīva

Sagatavoja: kadets R. Bērziņš