Litenes nometne 2014
Šī gada 12. jūnijā visi NAA 1. kursa kadeti kopā ar savu kursu priekšniekiem un jaunsargiem piedalījās ikgadējā kadetu nometnē Litenē, kas notika Latvijas armijas Litenes nometnes vietā netālu no Litenes ciema. Šāda nometne tiek rīkota jau trešo gadu un ir izveidota kā tradīcija Nacionālās aizsardzības akadēmijas 1. kursa kadetiem, lai labāk un dziļāk apgūtu Latvijas vēstures nozīmīgākos aspektus 2. pasaules kara laikā.
Pirmās dienas laikā veicām visus nepieciešamos darbus nometnes ierīkošanai. Sākumā nedaudz sakārtojām un pielāgojām vietu, uzcēlām teltis. Svinīgajā nometnes atklāšanā pacēlām Latvijas valsts karogu. Līdzīgi notika arī 20. gs. 30. gados, kad karavīri, ierodoties uz ikgadējām mācībām, pacēla valsts karogu. Sākumā viņi dzīvoja baltās teltīs, bet vēlāk šeit tika izveidotas ļoti ērtas vienstāvu kazarmas un dažādas saimniecībai un munīcijai paredzētas glabātuves, no kurām līdz mūsdienām saglabājusies tikai pārtikas glabātuve. Vakarā kopīgā gājienā devāmies uz Litenes kultūras namu, lai noskatītos filmu „Padomju stāsts”, kuru daži no mums redzēja pirmo reizi. Šāds vakara pasākums mums visiem patika, un arī filma lika mums vairāk justies saistītiem ar šo vietu un notikumiem, kas notika 1941. gada vasarā un ir liela traģēdija ne tikai Latvijas armijai, bet visai Latvijas tautai kopumā, kad tika nošauti daudzi Latvijas armijas virsnieki un instruktori un vēl tūkstošiem karavīru tika izsūtīti no Gulbenes stacijas uz Sibīriju. Atpakaļceļā līdz nometnes vietai jaunsargiem bija lāpu gājiens, bet kadeti dziedāja jau iepriekš apgūtas karavīru dziesmas.
Otrās dienas rītā devāmies uz Pededzes kapiem, kur veltījām piemiņas brīdi kritušajiem karavīriem, noliekot ziedus un svecītes. Turpmākajā dienas daļā bija pārgājiens pa bijušā Litenes poligona vēsturiskajām vietām, kur kādreiz atradās gan dažādas karavīru ēkas, gan šautuve, kur notika karavīru mācības, kur vēl esošajos ierakumos saglabājušies karavīru paraksti no tā laika, kad viņiem notika mācības. Gājām pa stigu, kas jau vēsturiski ir bijusi robeža starp dažādām teritorijām un vēl aizvien ir robeža starp Gulbenes un Balvu novadu un starp Vidzemi un Latgali. Litenes apkārtnē, neskaitot nometnes vietu, vēl ir saglabājušās liecības par kādreizējo poligonu – betona fragmenti no šaušanas sektoru torņiem, lielāki uzbērumi treniņnodarbībām, vairākas šaušanas līnijas un ierakumi, arī aviācijas bumbu bedres, daži trauki un neskaidras ēku pamatu vietas. Pārgājiens bija ļoti interesants un izglītojošs, tas deva iespēju sastapties ar vēsturi no cita skatupunkta. Gan pārgājienā, gan citās nometnes aktivitātēs kopā ar mums piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku vienību pārstāvji, un vakarā katrs no viņiem ar prezentāciju palīdzību sniedza ieskatu par savu vienību, tās uzdevumiem un nozīmīgumu bruņotajos spēkos, pastāstīja par savu pieredzi un iespējām šajās vienībās. Tas bija lielisks vakara noslēgums.
14. jūnija rītā gatavojāmies atceres pasākumiem. Pirms tam vēl bija lekcija Litenes kultūras namā par notikumiem Litenē, kuru vadīja vēsturnieks Jānis Hartmanis. Viņš sniedza ieskatu par Litenes poligonu vēl pirms kara un par notikumiem šeit 1941. gada vasarā un īpaši 14. jūnijā, kad notika izsūtīšana. Pēc tam devāmies uz Gulbeni, kur pie stacijas notika atceres pasākums kritušajiem un izsūtītajiem karavīriem un vēlāk atceres pasākums notika arī Litenes kapos. Šajos pasākumos tika teiktas gan svinīgas uzrunas, gan arī dziedātas dziesmas karavīru piemiņai un nolikti ziedi viņu godināšanai. Noslēdzošais pasākums notika Latvijas armijas Litenes nometnes vietā, kur tika nolaists Latvijas karogs, noslēdzot nometni, un tika apbalvoti labākais jaunsargs un labākais kadets (dižmatrozis M. Umulis). Visos šīsdienas atceres pasākumos ar savu klātbūtni klātesošos pagodināja gan aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, gan Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, gan daudzas citas nozīmīgas personas. Uz svinīgajiem piemiņas brīžiem Gulbenes stacijā un Litenes kapos bija ieradušies arī virsnieki no citām NATO valstīm – kopumā astoņi. Šis ir pirmais gads, kad šajā pasākumā tiek iesaistīti arī NATO dalībvalstu armijas pārstāvji.
Liels paldies Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolai par ēdināšanu šo nometnē pavadīto trīs dienu laikā un Litenes pašvaldībai par šīs vietas sakopšanu, uzturēšanu un iespēju rīkot šādu nometni, kā arī vienību pārstāvjiem un nometnes rīkotājiem.
Sastādīja: matroze Gerda Miglava
Foto: gvsrž. A.Loginovs (NBS MVP)