Latvijas Kara skolai 95
„Per aspera ad astra – caur grūtumiem uz zvaigznēm – tā bija zelta burtiem rakstīts Latvijas Kara skolas baltajā karogā, un nebūs, šķiet, otras ļaužu kopas, kas savu devīzi būtu īstenojusi ar lielāku lojālitāti, lielāku nopietnību, spraigumu un lepnumu gan intellektuālā, gan fiziskā plāksnē, kā to darīja latviešu kadeti,” tā rakstīts grāmatā „Latvijas Kara skola”.
Latvijas valstij nodibinoties, tai nebija savas Kara skolas. 1919. gada 13. septembrī saskaņā ar Latvijas armijas virspavēlnieka ģenerāļa Dāvida Sīmansona pavēli dibināja Latvijas Kara skolu. Mācības tika sāktas 3. oktobrī, bet Bermonta karaspēka uzbrukuma dēļ tās pārtrauca un Kara skolas personālsastāvu nosūtīja uz fronti aizstāvēt Rīgu.
Mācības kadeti sāka 1. decembrī, šo datumu atzīmē kā Latvijas Kara skolas darbības sākšanas gadadienu. 1920. gada rudenī Latvijas Kara skola īstenoja divu gadu kursu četrās Kara skolas nodaļās – kājnieku, jātnieku, artilērijas un inženieru. Sākumā Kara skolā uzņēma audzēkņus arī ar nepabeigtu vidējo izglītību, pasniedzot līdztekus militāriem priekšmetiem arī vispārizglītojošus priekšmetus vidusskolas kursa apmērā. 1923. gadā noteica trīs gadu kursu, bet 1927. gadā atkal pārgāja uz 2 gadu kursu, Kara skolā uzņemot tikai tādus audzēkņus, kas jau bija beiguši armijas instruktoru rotas vai virsnieku vietnieku kursus. Ar 1923. gadu Kara skolā uzņēma tikai vidusskolu beigušos. 1926. gada 1. septembrī likvidēja jātnieku un inženieru nodaļu, bet 1931. gadā – arī artilērijas nodaļu. 1931. gadā Kara skola pārtrauca virsnieku sagatavošanu, atstājot skolas kadrus kājnieku virsnieku vietnieku sagatavošanai. Virsnieku sagatavošanu Kara skola atsāka 1935. gadā. Latvijas Kara skola darbojās līdz 1940. gada rudenim, sagatavojot 1634 virsniekus, kā arī 429 rezerves virsniekus un apmēram 900 virsnieku vietniekus.
2014. gada 12. septembrī Nacionālajā aizsardzības akadēmijā notiks Latvijas Kara skolas dibināšanai veltīta svinīgā izvade, kurā akadēmijas kadetiem tiks pasniegtas berešu kokardes un kadetu kandidāti tiks pavadīti uz mācībām Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolā Alūksnē.
Sagatavoja:
Mareta Krisberga,
Tālmācības centra metodiķe