Mores kauju analīze
Lai Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) kadetu un klausītāju apmācība būtu pietuvināta reāliem apstākļiem, dodot iespēju kadetiem un klausītājiem izanalizēt apvidu, sastādīt kaujas plānu un vēlāk apskatīt vēsturiskos dokumentus, kā viss notika gadus atpakaļ, NAA veic izbraukumus uz Latvijā notikušajām vēsturiskajām kaujas vietām.
Kā viena no vēsturiskajām kaujas vietām ir Mores kaujas, kur 1944. gada septembrī 19. divīzijas vienības veica aizkavēšanas operācijas pret Sarkano armiju. Mores kauju analīzē piedalījās Jaunākā štāba virsnieka kursa (JŠVK) klausītāji, 5. kursa kadeti un Komandējošā sastāva virsnieka kursa kadeti.
Š.g. 15. oktobrī kaujas analīzi veica JŠVK klausītāji, kuri analizēja kaujas apvidu un prezentēja savus plānus pretinieka kavēšanai būdami 19. divīzijas bataljona vienību komandieri. 17. oktobrī kauju analīzi veica 5. kursa un Komandējošā sastāva virsnieka kursa kadeti. Kadetu uzdevums bija līdzīgs: izanalizēt apvidu un prezentēt savu plānus. Atšķirībā no JŠVK kadetiem bija jāizstrādā 19. divīzijas bataljonu vada komandieru plāni. Katram apmācību līmenim savi kaujas plāni!
Protams, abi izbraukumi nevarēja iztikt bez Kara muzeja pārstāvja atbalsta, Valda Kuzmina, kurš sniedza vēsturisko notikumu izklāstu. Valdis Kuzmins iepazīstināja ar reālo kaujas situāciju, kāda tā bija 1944. gada rudenī, sākot ar 19. divīzijas kopējo kaujas plānu, tad pulku plāniem, bataljonu plāniem, rotu plāniem un visbeidzot ar vada pozīcijām Mores apkārtnē.
Izbraukumu laikā kadeti un klausītāji apmeklēja Mores kaujas muzeju, kur ir iespējams apskatīt tā laika ieročus, tehniku un kaujas vietas maketu, iepazīties ar dažādām vēstures liecībām.
Kadeti un JŠVK klausītāji vēlas pateikt paldies Kara muzeja pārstāvim Valdim Kuzminam par sniegto atbalstu!
NAA 5. kursa un Komandējošā sastāva virsnieka kursa kadeti pie Roznēnu ozola, kritušo Latviešu leģionāru brāļu kapos, ziedu nolikšana