Melnās kafijas vakars

Pasākumi
Information prepared by
Kareive Ieva Sintija Mālniece

         30. novembrī ar Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, Saeimas priekšsēdētājas  Ināras Mūrnieces, Aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa un Nacionālo bruņoto spēku komandiera ģenerālleitnanta Leonīda Kalniņa dalību Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA) Melnās kafijas vakarā godināja 14 Brīvības cīņās kritušos  Latvijas Kara skolas kadetus.
         Kā jau ik gadu, Melnās kafijas vakars iesākās ar piemiņas brīdi Rīgas Brāļu kapos, pēc kā kadeti atgriezās NAA uz vakara jundu, kuras  laikā tika izsaukti un godināti 1919.gada Brīvības cīņās pie Daugavas tiltiem un Vareļu mājām kritušie 14 Latvijas Kara skolas kadeti. 
       Pēc vakara jundas kadeti un piemiņas pasākuma viesi devās uz NAA Tradīciju zāli, lai baudītu tādu pašu cienastu, kādu ēda jaunie Latvijas Kara skolas kadeti, atgriežoties no kaujām - miežu kafiju, rupjmaizi un ievārījumu. Jau tradicionāli Melnās kafijas vakarā galdā tika likta ceptuves „Lāči” īstā rudzu maize, kuras cepšanā tiek ievērotas rupjmaizes vēsturiskās tradīcijas - to cep īstā, ar malku kurinātā krāsnī un, gluži kā pirms simts gadiem, tās receptē ir tikai īsti rudzu pilngraudu milti un dabīgais ieraugs.
       Svinīgo noskaņu papildināja arī goda viesu un NAA Krīvu krīva uzrunas, kuru laikā tika apbalvoti, NAA izsludinātā eseju konkursa, uzvarētāji, kā arī Valsts aizsardzības un patriotisma fonda "Namejs" pārstāvis ģenerālleitnants R.Graube pasniedza balvu kadetam kareivim Tomam Pērkonam, kurš 14 stundu piemiņas peldējumā veica visgarāko distanci, nopeldot 1510 metrus, šajā gadā visi iegūtie ziedojumi tika novirzīti  fondam “Namejs”.
       Kopš Latvijas Republikas proklamēšanas 90.gadadienai 30.novembrī NAA Melnās kafijas vakarā, izsakot atzinību par teicamu dienesta pienākumu izpildi, profesionalitāti, augstu atbildības izjūtu un militāro stāju, tiek apbalvots NAA kadets ar Latvijas armijas ģenerāļa Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Mārtiņa Hartmaņa Goda zobenu, šajā gadā apbalvojumu saņēma Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes 1.mehanizētās kājnieku bataljona 1.mehanizētās kājnieku rotas 2.bruņu mašīnu vada komandieris leitnants Kristaps Dancis.
      Īpaši siltu un patriotisku pieskaņu šim vakaram sniedza folkloras kopa “Vilkači”, kas ar īpaši pārdomātu un aizkustinošu valstiskās apziņas strāvojumu ieskandināja šo pasākumu ar patriotiskām dziesmām. Tāpat savu priekšnesumu sniedza arī Pļaviņu novada ģimnāzija, kas ik gadu piedalās Melnās kafijas vakarā.
       Kritušie ir pieminēti. Viņi guļ savu varoņu miegu — kurš Brāļu kapos, kurš Lielupes malā, bet tovakar viņi bija ierindā, un katram bija iespēja aizdomāties, ka viss, kas noticis, ir noticis, lai mēs šobrīd varētu dzīvot brīvā Latvijā. Un Šis vakars ir, lai nevis skumtu par aizgājējiem, bet priecātos, ka viņu dēļ mums ir šāda iespēja dota.