Aizsardzības nozares vadība apmeklēs vēstures notikumu rekonstrukciju “Kuģa “Saratov” sagaidīšana Liepājā”

25.06.2019
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže

Rīt, 27. jūnijā, Liepājā Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis un Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku komandieris flotiles admirālis Ingus Vizulis apmeklēs vēstures notikumu rekonstrukciju “Kuģa “Saratov” sagaidīšana Liepājā”.

Atzīmējot Latvijas pagaidu valdības ierašanās ar kuģi “Saratov” simtgadi, 27. jūnijā plkst. 18.00 laukumā pie Muitas nama, Liepājā notiks vēsturiskā notikuma rekonstrukcija, kuras dalībnieku vidū būs 53 Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti.

Tērpušies 1919. gada formas tērpos, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti atveidos Zemessardzes vadu, kas piedalījās Latvijas pagaidu valdības sagaidīšanā Liepājā. Ceremonijas laikā kadeti imitēs militāro parādi, ko pieņems Latvijas pagaidu valdību atveidojošie aktieri, kā arī piedalīsies gājienā, kas svētku pasākuma noslēgumā notiks Liepājas ielās.

Vēstures notikumu rekonstrukcijas un gājiena laikā muzicēs Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona orķestris, atskaņojot maršus, kurus pirms simts gadiem spēlēja Kurzemes reģiona militārie orķestri.

Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona orķestris arī piedalīsies lielkoncertā “Ar prieku un gandarījumu”, kas notiks 28. jūnijā, plkst. 20.00 laukumā pie Muitas nama, Liepājā, sniedzot ieskatu lielkoncerta “Latvijas armijai 100” repertuārā.

Lielkoncerts “Latvijas armijai 100” notiks 6. jūlijā plkst. 14.00 11.novembra krastmalā, Rīgā un tajā muzicēs Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, Zemessardzes orķestris, Zemessardzes koris “Stars” un Kanādas Bruņoto spēku Centrālais orķestris, kā arī Latvijā populāri solisti.

No 27. līdz 29. jūnijam Liepājā norisināsies pasākumu kopums “Kuģa “Saratov” sagaidīšanai Liepājā – 100”, pieminot laiku, kad Liepāja bija kļuvusi par Latvijas pagaidu valdības mītni. Ar pasākumu programmu var iepazīties šeit: www.lv100.lv/programma/kalendars/kuga-saratov-sagaidisana-liepaja/.

1919. gadā Latvijas pagaidu valdība bija uzturējusies uz kuģa “Saratov” kopš 16. aprīlī vācu spēku īstenotā puča. Pēc vācu spēku sakāves Cēsu kaujās 27. jūnijā Latvijas pagaidu valdība nokāpa no kuģa “Saratov” klāja Liepājā. 1919. gada 8. jūlijā Latvijas pagaidu valdība atgriezās Rīgā.

Jau ziņots, ka 7. janvārī Liepājā tika atklāti Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienas pasākumi, kas norisināsies šogad un 2020. gadā.

Pasākumi notiks hronoloģiski atbilstoši vēstures notikumiem visā Latvijā, atspoguļojot to vēsturisko virzību Latvijas teritorijā un izšķirošās cīņas.

1918. gada 18. novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās.

Latvijas armija tika izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919.gada 11.novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1.

Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki vēlas īpaši godināt to dienu piemiņu un atzīmēt Latvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgadi, organizējot plašus pasākumus visā Latvijas teritorijā, hronoloģiski virzoties no pirmajām kaujām Kurzemē līdz Latgales atbrīvošanas kaujām.

Plašāka informācija par Latvijas Neatkarības karu un Latvijas armijas 100. gadadienu pieejama Nacionālo bruņoto spēku tīmekļvietnes sadaļā “Latvijas armijai 100”: www.mil.lv/lv/latvijas-neatkaribas-kars.