NAA kadetu 2017. gada vasaras nometne

14.09.2017
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
Kadets Matīss Brenneris

Katrs mācību gads Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā tiek noslēgts ar vienu nozīmīgu notikumu, kas ir neatņemama sastāvdaļa kadeta dzīvē – vasaras nometne. Mēneša laikā tiek apgūtas, pilnveidotas un atkārtotas zināšanas par lauku kaujas iemaņām, uzlabota fiziskā sagatavotība un nostiprinātas, citam jaunas, teorētiskās zināšanas karotmākslas jomā.

Nometne sākās pirmdienā, 31. jūlijā, kad kadeti, sakrāmētām mugursomām, kurās atradās tikai nepieciešamais militārais ekipējums, devās uz Ādažu militāro bāzi, jo turpmākais mēnesis jāpavada lauku nometnē kā arī mežā.

Šoreiz kadetus patīkami pārsteidza nometnes ērtības un izvietojums tieši militārās bāzes teritorijā. Dušas ik vakaru un brokastis pie galda bija ekstra, kas padarīja apmācību procesu ne tikai patīkamu, bet arī vieglāk uztveramu, jo katru dienu varēja iesākt ar svaigu prātu un ķermeni.

Pirmās divas nedēļas tika aizvadītas apgūstot un atsvaidzinot praktiskās zināšanas šaušanā. Nodarbības sastāvēja no kaujas šaušanas tuvās, vidējās un tālās distancēs, kā arī dažādos stāvokļos. Otrajā daļā viss iepriekš apgūtais tika likts lietā CQB vingrinājumā, kas tika veikts gan individuāli, gan pāros ar kaujas munīciju. Pēc katras nodarbību fāzes kadetiem bija jākārto ieskaites par apgūto vielu.

Otrā nometnes puse sastāvēja no STX un FTX apmācībām, kur kadetu kursi un spēku veidi tika sajaukti, veidojot rotu 4 vadu sastāvā. Katrā nodaļā bija kāds no 2., 3. vai 4. kursa kadetiem, tādā veidā piespiežot sastrādāties arī savā starpā nepazīstamus cilvēkus kā arī formējot daudz jaunas un spēcīgas alianses.

STX apmācību fāzē katrs no vadiem strādāja ar tiem piesaistītajiem instruktoriem un virsniekiem, kuru vadībā norisinājās lauka kaujas iemaņu apmācības, sākot ar pārvietošanos nodaļas un vada sastāvā, beidzot ar slēpni, plānoto uzbrukumu un ātro aizsardzību. Savukārt, FTX apmācību fāzē katram individuāli, nodaļās, vados nācās pielietot visas šīs zināšanas un spējas kā arī, apstākļu spiesti, apgūt kaut ko pavisam jaunu. Kadetu rota aizvadīja FTX neitralizējot un sakaujot pretinieka spēkus, kurus šoreiz spēlēja Kanādas bruņoto spēku mehanizētās vienības ar citu sabiedroto valstu atbalstu. Noslēdzoties FTX fāzei, var izdarīt secinājumu, ka kadeti ir spēks, ko nedrīkst novērtēt par zemu.

Kadetiem nepametot meža biezokņus un sagaidot pirmos kadetu kursus, nometnes noslēgumā notika Taktikas Kauss. Kā jau ierasts, uzvaru izcīnīja 4. sauszemes spēku kursa komanda, taču uz papēžiem mina spēcīgās 2. un 3. sauszemes spēku kursa komandas.

Kopumā 2017. gada kadetu vasaras nometne noritēja veiksmīgi, bez aizķeršanās. Kadeti ir uzlabojuši gan savas individuālās, gan kolektīvās kaujas spējas un ir gatavi uzsākt jauno mācību gadu.

 

Kadets M. Brenneris


Foto: no NAA arhīva