Vasaras nometne 2016'

30.08.2016
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
Kadets Jānis Miezītis

Ir pienācis augusts un beidzies jūlija atvaļinājums. Visu spēku kursi sāk gatavoties vasaras nometnei.  1. Augustā 3. sauszemes spēku kurss kopā ar pārējo spēku 2. un 3. kursiem, stāv uz ierindas laukuma. Kā reiz ir sācis līt, mēs vēl to nezinam, bet šis lietus ilgs visu vasaras nometni. Ekipējuma pārbaude, nekas sevišķs, atliek vien piebilst, ka pēc visu mantu atrādīšanas, autobusos krāmējām, nu jau viscaur slapjo, ekipējumu.

            Pirmā nedēļa mums paiet visai mierīgos apstākļos.  0600 rīta rosme, tad brokastis, higiēna un starts uz nodarbību vietām. Šonedēļ atkārtojam sakarus, orientēšanos un piešaujam ieročus. Esam sadalīti pa nodaļām, kurās ir visu spēku pārstāvji un šīs nedēļas laikā katrai no grupām ir jādodas arī uz " Simple strike " mācībām, kurās mēs tiekam iepazīstināti ar JTAC darbu. Paralēli tam uzlabojam savas angļu valodas zināšanas, komunicējot ar amerikāņu Blackhawk pilotiem, sēdinām helikopterus, izsaucam MEDAVAC un pierunājam pilotus atvērt abas durvis lidojuma laikā.

            Otrais mācību cikls sākas pirmās nedēļās sestdienā. Ir laiks atkārtot KŠTD jeb kaujas šaušanu tuvās distancēs. Nekas nav mainījies - uz šautuvi dodamies maršā ar laika ierobežojumu. Šogad bez kavējumiem. Pēc refleksu un atmiņas atsvaidzināšanas, sākām apgūt jauno vielu - šaušana no dažādiem stāvokļiem guļus, ieiešana telpā pa 2 un pa 4, pārvietošanās terminālā u.c. Ļoti interesants mācību cikls, ne tikai tāpēc ka daudz jauna, bet tādēļ, ka visi vingrinājumi tika veikti ar kaujas munīciju, neļaujot nevienam atslābt.

            Esam nonākuši līdz zaļajai taktikai. Šī nedēļa sākas ar absolūtu lietus sezonas sākšanaos Latvijā. Atkārtojam formāciju veidus, reakciju uz pretinieka uguni, ātro uzbrukumu un citas taktiskās zināšanas gan nodaļas, gan vada sastāvā. Tai skaitā parādas pretinieks apvidū, kuru izlūkojam. Apgūstam manevrus biezi apdzīvotās vietās.

            Šī nedēļa lēnām pārtop FTX jeb pēdējā/galejā taktiskajā vingrinājumā. 3 vadi tikai sadalīti pa atbildības rajoniem. Mans vads tiek nosūtīts uz Sužiem.  Mūsu uzdevums ieņemt objektu, kurā nocietinājies pretinieks. Pēc tam mūsu uzdevums ir nocietināties pašiem, aizsargāt objektu un kontrolēt teritoriju, liedzot pretiniekam rīcības brīvību mūsu atbildības rajonā. Līdzīgs uzdevums visiem vadiem. Mūsu pretinieks - robežsargi un 2. SZS kurss. 

            Lauku nometni noslēdzam ar taktikas kausu. Liekot lietā savas prasmes un zināšanas, kadetiem, jāpārvar neskaitāmi uzdevumi. Šajos uzdevumos kadeti pārbauda iekšējo saliedētību un komandiera iemaņas. Katrs maršruts, pārbauda komandu mērķtiecību, iekļaušanos laikā uzdevuma paveikšanu ar maksimālo rezultātu.

Noslēgumā atgriežamies sporta šautuvē, katram ir savs stāsts un sava kauja, kas FTX laikā izcīnīta. Visiem ir neatņemamas atmiņas, no taktikas kausa, taču viennozīmīgi katrs no mums ir uzzinājis ko jaunu un ieguvis sev kādu atziņu.

Kadets Jānis Miezītis