2013. gada 8. novembra ekskursija uz Brīvības cīņu vietām

21.11.2013
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
NAA Gaisa spēku Militārās vadības 2. kursa kadeti

Atbraucot uz Bolderāju, sākumā gids no Kara muzeja mums sniedza nelielu ievadu par Brīvības cīņām, kas notika blakus Daugavgrīvas cietoksnim pie Bolderājas Jūras spēku bāzes. Pēc šī izglītojošā ieskata vēsturē mēs gājām cauri galvenajām Brīvības cīņu pavēļu vietām, kuras vajadzēja prezentēt mums pašiem un kuras mums tika uzdots sagatavot nedēļas garumā. Katru pavēli prezentējām pēc iespējas tuvāk tai vietai dabā, kur tā tika īstenota Brīvības cīņu laikā. Reālā vide un kompetentā gida komentāri, kā arī pašu ieguldītais darbs ļāva mums šo Brīvības cīņu notikumu gaitu izprast daudz dziļāk.

Bolderājas pusē mēs izskatījām 8., 9. un 10. pavēli. Šajās pavēlēs tika aprakstītas jūras desanta operācijas, sabiedroto kara kuģu artilērijas uguns atbalsts, kā arī sauszemes kājnieku manevri, apejot pretinieku, un stratēģiski svarīgu objektu ieņemšana kā Dzilnu muiža, lai veiksmīgi varētu sākt pretinieka atspiešanas un vajāšanas operācijas. Pēc šo pavēļu apskata devāmies uz Kara muzeju.

Tur vēsturnieks pastāstīja par notikumiem Latvijas teritorijā, kas risinājās vēl pirms Brīvības cīņām – kāda bija situācija valstī, kāda bija attieksme no sabiedroto puses, kāds bija latviešu ekipējums u.tml. Pēc Kara muzeja apmeklējuma mēs kopīgi devāmies uz 11. Novembra krastmalu, kur izstaigājām tā laika ierakumu vietas, kurās latviešu karavīri aizstāvēja Rīgu un līdz ar to arī Latvijas neatkarību.

Vēsturnieks bija sagatavojis arī vizuālas kara laika fotogrāfijas, ar kuru palīdzību mēs labāk varējām saprast Brīvības cīņu reālo situāciju. Līdztekus tam gids mums deva nelielus uzdevumus - bija jāatrod sagatavoto fotografiju uzņemšanas vietas, orientējoties pēc mūsdienu ēkām.

Noslēgumā pie vecā Dzels tilta pamatiem mēs izklāstījām pavēles par Daugavas forsēšanu, gan kā tas bija plānots, gan kā pavēles tika izpildītas realitātē.

Šī ekskursija pa vēsturiskām vietām papildināja mūsu zināšanas par Brīvības cīņām, kā arī pašsagatavošanās pavēļu prezentēšanai deva mums iespēju detalizētāk izprast rīcību liktenīgo notikumu laikā.

 

Sagatavoja: GS MV 2. kurss