Litene 12.06.–14.06.
2013. gada 12.–14. jūnijs mūsu atmiņās paliks kā interesants un neaizmirstams piedzīvojums, kura laikā pavisam neikdienišķā un interesantā veidā guvām jaunas zināšanas par notikumiem Litenes un Gulbenes apkārtnē kā Brīvības cīņās, tā pirmās neatkarīgās Latvijas pēdējos brīvajos gados.
Ne visiem zināms, ka Litene atrodas Gulbenes novadā apmēram trīsarpus stundu brauciena attālumā no Rīgas. Sevišķi atmiņā palikuši pēdējie kilometri un norāde „Latvijas armijas Litenes nometnes vieta”. Pirmie iespaidi palikuši vislabākie – informatīvie stendi ar fotogrāfijām un laikabiedru atmiņām, piemiņas akmeņi, ugunskura vieta, soliņi – ideāla vieta, lai vairākas dienas gūtu zināšanas un smeltos motivāciju un spēku tālākajam dienestam. Lai gan mūsu nometnes vietu ieskauj plaši priežu meži, agrāk tā nebūt nav bijis. Jau pirmajā vakarā, no nometnes skicēm pārzīmējot nometnes teritoriju uz mūsdienu kartes, saprotam, ka šī vieta ir bijusi iespaidīgi liela. Un mūsu apdzīvotais laukums ir aptuveni viena divdesmitā daļa no tā, kas Litenē bijis 1941. gadā. Gadā, kad Latvijas armija Litenē rīkoja pēdējās mācības.
Ilgi priecāties par apkārtni seržants neļāva. Beidzot bija jāsāk iekārtot nometni. Galu galā – kaut kur taču mums būs arī jādzīvo. Šeit talkā nāca arī jaunsargi no 316. Viļānu vienības un Gulbenes apriņķa zemessargi, kā arī karavīri no teju visām bruņoto spēku vienībām. Jau īsi pēc tam – nometnes svinīgā atklāšana. Nedaudz vēlāk, dziedot strēlnieku un leģionāru dziesmas, nometnes dalībnieki devās uz Litenes Tautas namu, kurš laipni uzņēma ar filmu „Padomju stāsts”. Kadeti atzina, ka šī bija viena no tām retajām filmām, ko jāredz katram, kas aizskar un liek padomāt – tātad vērtīgs darbs, lai gūtu priekšstatu par situāciju Eiropā 2. pasaules kara priekšvakarā un tā laikā. Drīz pēc tam sāka krēslot, bet vēl pēdējie uzdevumi gaidīja nometnes dalībniekus. No skicēm un aprakstiem jaunsargi, kadeti un karavīri informāciju analizēja un atspoguļoja kartē, lai jau nākamajā dienā šos maršrutus varētu apmeklēt.
Otrās dienas sākums izrādījās nedaudz vēsāks kā daudzi bija paredzējuši, taču nometnes priekšnieka kapteiņa Šķestera vadītā rīta rosme ātri vien sasildīja un sagatavoja nākamās dienas piedzīvojumiem. Nelielas brokastis un jau drīz vien devāmies uz Pededzes kapiem. Ar atvaļinātā pulkveža Hartmaņa ievadvārdiem notika piemiņas brīdis, lai godinātu 14 nodevībā kritušus latviešu karavīrus. Uz šo piemiņas brīdi ieradās arī NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kurš pēc tam pievienojās pārgājienā, kurā apskatījām Latgales divīzijas mācību poligonu, kā arī maršrutu, pa kuru 1919. gadā reidā devās leitnants Zīle, bet ne par to ir stāsts. Aptuveni 18 km garais pārgājiens mūsu atmiņās paliks kā aktīvais vēstures kurss, kurš, pateicoties zinošiem gidiem, nebūt nebija kārtējā sausā vēstures lekcija skolas solā. Turklāt katra grupa varēja iejusties navigatoru lomā un vest nometnes dalībniekus pa savu iepriekšējā vakarā izstrādāto maršrutu. Pārgājiena laikā savu izturību pierādīja ne tikai kadeti, profesionālā dienesta karavīri un jaunsargi, bet arī vecākie un augstākie virsnieki. Diena noslēdzas ar pārstāvēto NBS vienību prezentācijām. Kā teica nometnes priekšnieks – „kadetiem iespēja noskatīt savu nākamo dienesta vietu, bet esošajiem karavīriem padomāt par rotācijas iespējām.”
Arī trešo dienu iesākām ar rīta rosmi, jo diena solās būt karsta un nogurdinoša. Možs gars katrā ziņā noteikti palīdzēs izturēt vairākus piemiņas pasākumus. Šajā dienā mūs sagaidīja piemiņas brīdis pie Gulbenes stacijas, no kurienes 1941. gada 14. jūnijā daudzi uzsāka ceļu izsūtījumā. Jau uzreiz pēc tam piemiņas brīdis Litenes kapos. Šeit mums pievienojās kadeti no ASV. Diena tik tiešām izrādījās karsta un nesaudzīga. Šeit jāpiemin kāda kadeta atziņa –„Litenē pieminējām aizgājušos Latvijas virsniekus. Visu laiku domāju-Caur ērkšķiem uz zvaigznēm!!”
Trīs dienu pasākums noslēdzās ar sadraudzības pasākumu un atmiņas ugunskuru Litenes nometnes vietā. Apmeklētāji varēja vērot nometnes noslēgumu, kā arī dalīties atmiņās un iespaidos ar karavīriem, zemessargiem, viesiem, kā arī baudīt īstenas latviešu pusdienas.
Litene nav aizmirsta. Ir patiess prieks, ka arī šodien mēs atceramies savus varoņus. Cilvēkus, kas cīnījās un krita par šo valsti. Kuri nebija pašlabuma meklētāji, bet augstāk vērtēja tautas aizstāvēšanu. Mūsu priekšteču liecības un gars Litenē ir vēl šodien. Arī nometnes laikā tika atrasti pakavi, karotes, krūzīte un Latvijas karavīru pogas, kas pastiprina vēstures faktus, par kuriem pārliecinājāmies šajās trīs dienās.
Sagatavojuši:
NAA Sauszemes spēku militārās vadības 1. kursa kadeti.