Litenes nomente

25.06.2015
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Valdis Tālbergs

Šogad no 12.-14. jūnijam man un maniem kursa biedriem bija japiedalās Litenes nometnē, kur mēs iepazināmies ar ļoti mazu Latvijas vēstures daļu. Nometnes laikā es sapratu, cik grūti bija karavīriem, kas cīnījās par Latvijas neatkarību.

Šī nometne mums sākās ar izvirzīšanos uz Liteni, zinot tikai to, ko man vecāki un vecais tēvs ir teikuši, jo viņi bija apmeklējuši nometni pirms manis. Pirmais iespaids nebija tāds, kā es biju to iedomājies. Kad ieradāmies Litenē, es ieraudzīju pieminekli, kas bija neliels pārsteigums, jo no vecākiem dzirdēju, ka tur ir tikai klajš lauks un vecs ledus pagrabs, kas bija saglabājies no Litenes nometnes pirmsākumiem.

Vēlāk notika svinīga atklāšana, mastā tika pacelts Latvijas karogs. Vēlāk kadeti ieturēja maltīti un devāmas uz Litenes pagasta kultūras namu. Kultūras namā mēs noskatījāmies dokumentālo filmu „Padomju stāsts”, kas bija ļoti aizkustinoša, un lika man apjēgt, cik lielā mērā latviešu tauta cieta no PSRS. Pēc filmas noskatīšanās visi nometnes dalībnieki nostājās kopējā formācijā, un devās atpakaļ uz nometni, dziedot karavīru dziesmas.

Nākamajā dienā visi nometnes dalībnieki devās pargājienā apskatīt vecās Litenes nometnes izkārtojumu. Mēs apskatījam gan vecas operācijas vietas, kur tā laika Latvijas karavīri atstrādāja savas iemaņas. Apmēklējam šautuvi, kur vecajās šaušanas pozīcijas atradām iegrebtus vārdus un gadus. Vecākais raksts, ko es atradu šaušanas pozīcijā, bija ”Es šeit biju 1938. g.”

Pēc šaušanas pozīciju apmeklēšanas nometnes devāmies tālāk uz artilērijas pulka nometni, kur kadets atrada, vecu sakarnieku spoli, kas bija atstāta mežā. Paēdot vakariņas, mēs visi pie ugunskura dziedājām latviešu karavīru dziesmas ģitāras pavadījumā.

14. jūnijā nometnes dalībnieki nostājās pie karogmasta, lai paceltu karogu pusmastā, par piemiņu Komunisma genocīda upuriem. Vēlāk devāmies apmeklēt Stompaku purvu, kur bija norisinājusies lielākā nacionālo partizāņu kauja Latvijas vēsturē. Mēs apskatījām ierakumu pozīcijas, priekšposteņus un zemnīcas, kas bija saglabājušās pēc tik daudziem gadiem. Šeit nacionālo partizāņu komandieris izglāba lielāku daļu savu vīru no nāves. Šī vieta mani pārsteidza ar tās aizsardzības līnijas un ierakumu izveidi, kā arī komandieru neatlaidību brīdī, kad tas tiešām bija nepieciešams.

Pēc šī nelielā vēsturiskā ieskata, kadeti kopā ar jaunsargiem devās uz Gulbeni piedalīties piemiņas pasākumā. Nometnes noslēgumā aizsardzības ministrs kopā ar NBS komandieri apbalvoja labāko kadetu un jaunsargu.

Sagatavoja: V. Tālbergs


Foto: no NAA arhīva