Mores ekspedīcija
Agrā 20. oktobra rītā izbraucām uz Siguldas novada Mores pagastu, ar mērķi veikt ekspedīciju maršrutā Kārtūži – More pa 2. Pasaules kara kauju vietām Siguldas aizsardzības līnijā.
Pēc galvenā virsseržanta A. Loginova un majora I. Šķestera īsa stāstījuma devāmies mežā, izretojāmies un uzsākām aizsardzības līniju pozīciju meklēšanu. Jau pēc neilga laika uzgājājam ložmetēja ierakumu, pēc tam arī vēl citas pozīcijas. Interesanti bija tas, ka dažas no pozīcījām bija saglabājušās tik labi, ka nedaudz atjaunojot tie būtu tikpat labā stāvoklī kā tolaik.
Turpinot pozīciju meklēšanu, svarīgi bija arī pašiem neapmaldīties, tāpēc periodiski sasaucāmies. Šādā veidā sasaucāmies arī, ja kāds bija uzgājis, ko interesantu. Pārejot no pozīcijas uz pozīciju, centāmies iztēloties, cik daudz darba šis viss bija aizņēmis un cik daudz kubikmetru smilšu tika ar rokām pārcilāts. Lēnām virzoties, nonācām līdz Mores kauju muzejam, kurā mūs laipni sagaidīja tā saimnieks un detalizētāk pastāstīja par muzejā esošajiem atradumiem un cik labi tie saglabājušies zilajos mālos un purva kūdrā. Interesanti bīja uzzināt to, ka šis muzejs ir vienīgais, kuram ir pašam savs karogs, tiesa, tikšana pie šī karoga esot bijis smags un ilgs process.
Izstaigājot muzeju un tā teritoriju, paēdām pusdienas, lai varētu doties tālāk un uzsākt bunkura atjaunosanas darbus, kuri sākotneji bija ieplānoti vērienīgi, tomēr, ārā esošais gadalaiks un laikapstākļi darbus pārtrauca pie tā, ka bija augsts gruntsūdens līmenis, kura dēļ rakšanas darbi bija jāpārtauc un jāatliek. Uzsākot rakšanas darbus bijušā bunkura vietā, pāris lāpstu dziļumā uzgājām vecā bunkura paliekas, kurš, laikam ejot, bija aizbrucis.
Pēc lietainās nakts sagaidījām 21. oktobra rītu, kad pabrokastojām un sākām prezentēt savus sagatavotos mājasdarbus, par to kā uzbruktu un aizsargātu šo vietu, ja kauja risinātos mūsdienās. Pēc mūsu diskusijām par katru prezentāciju, sekoja vēsturnieka Valda Kuzmina aizraujoš stāstījums, kā tas viss risinājies 1944. gada rudenī. Vēlāk devāmies atpakaļ uz Rīgu un turpinājām mācības par aizsardzību. Šāda veida mācību ekspedīcijas ir vērtīgas, jo sniedz lielāku priekštatu par apgūstamo vielu un palīdz izprast to kā tas viss norisinās reāli dzīvē.
Foto: no kadetu arhīva
KSV kursa kadeti.