Pārgājiens pa Kurzemes katla vēsturiskajām vietām
Divas dienas no 12. līdz 13. aprīlim Nacionālās aizsardzības akadēmijas Militārās vadības 4. kursa un „Komandējošā sastāva virsnieks” kursa kadeti devās vēsturiskā pārgājienā pa vietām, kur 2. pasaules karā Kurzemē Padomju Savienības spēku ielenkumā nonāca 32 vācu spēku divīzijas, tai skaitā 19. divīzija, kas bija formēta no latviešiem.
Sākotnēji kadeti apskatīja Zantes kara muzeju, kur Zantes muzeja īpašnieks un ekspozīcijas veidotājs jau astoņpadsmit gadu garumā, galvenokārt ar saviem spēkiem, no karu izpostītās zemes izcēlis gan lādiņus, gan kara tehniku, sadzīves priekšmetus un daudz ko citu. Muzeja īpašnieka stāstījums lieliski papildināja ekspozīciju. Īpaši interesanti kadetiem šķita pagalmā izstādītie tanki, iespēja iziet cauri atjaunotiem kara bunkuriem.
Pirmā apmeklētā piemiņas vieta bija Džūkstes Brāļu kapi. Nākamie bija Lestenes Brāļu kapi, kur kadetus pārsteidza kapu vērienīgums. No Lestenes Brāļu kapiem kadeti sāka savu pārgājienu. Pusotras dienas laikā tika apmeklētas kadetu pašu izvēlētas Kurzemes lielkauju frontes līnijas vietas. Tur kadeti stāstīja, kāda nozīme ir šai vietai, kādas cīņas tur notikušas. Pārgājiens nebija viegls, jo nācās šķērsot daudzus mālainus laukus, grāvjus un purvus ar ekipējumu un ieroci. Tas noslēdzās Dobeles šautuvē, kur notika kaujas šaušana.
Ir grūti iedomāties, ka pirms septiņdesmit gadiem pa Latvijas valsti braukuši tanki, lidojuši lādiņi un zeme mirkusi no karavīru asinīm. Tomēr vēl grūtāk ir izprast, kāpēc pašu zemē, bet ne savas valsts neatkarības un pilsoņu dēļ, noasiņot nācās tūkstošiem latviešu.
Sagatavoja: kadete Santa Morozova,
„Komandējošā sastāva virsnieks” kurss
Foto no NAA arhīva