Vēsturisko kauju analīzes pasākums Ķekavā

10.03.2015
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
NAA kadets Mairis Valdmanis

NAA 2. kursu un KSV kursa kadetiem 5. marta diena sākās agri no rīta, kadetiem bija jāizņem ieroči un jābūt gataviem, pilnā trīs dienu ekipējumā, septiņos ar automašīnām izvirzīties uz Ķekavas pusi. Pirms izbraukšanas visiem kursiem tika dots uzdevums – bija jāsagatavo neliela prezentācija par noteiktām kaujām, to gaitu, un citiem apstākļiem, kas saistīti ar 1. Pasaules kara laika kaujām pie Ķekavas. Kopumā bijām 6 grupas.

Pirms izbraukšanas visi iepazināmies ar karti, pa kādu apvidu un pa kādu maršrutu vajadzēs doties un visi bijām sapratuši, kā arī nobrieduši tam, ka tā nemaz nebūs vienkārša pastaiga, tomēr gaidījām labvēlīgus laikapstākļus, lai nebūtu jāpiedzīvo papildu neērtības.

Izkāpjot no automašīnām, devāmies uz pirmo pieturvietas punktu, kur notika pirmā prezentācija. Šis pārgājiens turpinājās līdz pusdienām ar nelieliem pārgājieniem no vieniem brāļu kapiem uz citiem. Pēc pusdienām bija garāks maršruts un jutām nogurumu, bet kā jau kadeti, jauni būdami, necentāmies to izrādīt un vēsā prātā devāmies uz norādīto vietu pie Plakanciema, kur bija arī manas grupas, 2. GSMV kursa, prezentācija par cīņu pie Plakaniem. Pēc prezentācijas bija jādodas līdz punktam pie upes. Šeit mūs sagaidīja nedaudz citādākas aktivitātes, proti, upes pārvarēšana. Aktivitāte nebija liels pārsteigums, jo pirms pārgājiena kadeti atkārtoja visu nepieciešamo par pārceltuves izveidošanu pāri upei. Kadeti tika sadalīti divās lielās grupās, kurā vienai grupai vajadzēja uzbūvēt pārceltuvi somām, bet otrai grupai bija jāuzbūvē pārceltuve cilvēku transportam pāri upei. Uzdevumu sarežģīja tumsas iestāšanās un kadetu lielais skaits, kam bija jāšķērso upe, tomēr veiklā tempā tikām pāri paši un pārcēlām arī ekipējumu. Pēc upes šķērsošanas bija dienas pēdējā prezentācija, kuru kadeti vadīja tumsā, taču, izmantojot lukturīšus, tā noritēja veiksmīgi.

Pēc prezentācijās devāmies tālāk uz naktsmītni mežā. Nonākuši nakšņošanas vietā, bija jūtams, ka nakts būs diezgan vēsa. Amizantu šo vakaru padarīja Nissan apvidus automašīnas, ar kuru pārvietojās kursu seržanti, iestigšana dubļos. Visi kopā automašīnu izvilkām no dubļiem.

Arī nākamās dienas rīts sākās diezgan agri no rīta – sešos bija celšanās, septiņos uzdevuma saņemšana. Tika dots uzdevums doties uz bijušo raķešu bāzi un ievākt informāciju par tur atrasto militāro tehniku, kas izpaudās attēlu veidā uz A4 lapām. Astoņos bija jāizvirzās. Bija jāsakrāj pēc iespējas vairāk punktu: jāatrod attēls, jāpiefiksē kartē, kas dod vienu punktu, un arī bija jāatpazīst attēlotā transporta vienība, kas dod vēl vienu punktu. Mana grupa, manuprāt, ļoti mierīgā veidā veica šo uzdevumu, bez liekas piepūles. Citu kursu kadeti izskatījās nopietnai sacensībai gatavojušies. Bija jāierodas noteiktā vietā, noteiktā laikā un jāatstāsta viss atrastais. Pirms šī uzdevumu, kā motivācijai bija noteikts, ka pēdējās trīs komandas, kuras iegūs mazāko punktu skaitu, dosies papildu 7km forsētajā pārgājienā, bet pirmās trīs komandas tajā laikā dosies uz kazarmām. Rezultātu paziņošanas laikā visas komandas bija satraukušās. Kad tika nosauktas trešo un otro vietu ieguvušās grupas, bijām samierinājušies ar papildu 7km forsēto pārgājienu, taču liels bija mūsu pārsteigums, kad mūsu grupa tika nosaukta kā visvairāk punktu ieguvusī. Nu varējām doties ar labu noskaņojumu uz Rīgu.

Tā noslēdzās mūsu divas dienas iepazīstoties ar kaujām, kas norisinājās 1. Pasaules kara laikā pie Ķekavas.

 

Foto: no kadetu arhīva

2. GSMV kadets Mairis Valdmanis