Ziemassvētku kauju piemiņas nometne

13.01.2014
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
NAA kadets A.Baltais

Šajā nometnē piedalījās Nacionālās aizsardzības akadēmijas Sauszemes, Jūras un Gaisa spēku vecāko kursu kadeti. Nometne ilga trīs dienas - sākās 3. janvāra rītā un ilga līdz 5. janvāra pēcpusdienai.

3. janvāra rītā, sagatavojuši nepieciešamo ekipējumu, devāmies uz Ziemassvētku kauju norises vietu, kas atrodas Tīreļpurvā. Ierodoties nometnes vietā, noklausījāmies drošības instruktāžu par uzturēšanos nometnē, sadalījāmies divās grupās un sākām iekārtot naktsmītnes. Viena no grupām pirmo nakti pavadīja zemnīcās, bet otra grupa uzbūvēja zaru būdas no apvidū pieejamajiem materiāliem. Otrajā naktī notika grupu rotācija. Zemnīcas, kurās mēs nakšņojām, bija tādas pašas, ko karavīri būvēja Pirmā pasaules kara laikā frontes līniju tuvumā, lai atpūstos un atgūtu spēkus pēc sīvās kaujas. Zemnīcās arī bija krāsniņas, tā ka par nosalšanu nebija jādomā. Zaru būdas būvējām, sākumā ar striķiem sasienot karkasu, tad to pārklājām ar biezu slāni egļu zaru, lai sniegs vai lietus netiek cauri. Zaru būdas priekšā uzcēlām baļķu sienu (ekrānu), kas atstaroja siltumu no ugunskura un siltums ieplūda zaru būdiņā. Jāsaka, ka Sauszemes spēku kursam bija nepierasti kurināt ugunskuru, jo mācībās parasti to nedarām, bet nespējām atteikties no siltuma vilinājuma un iekūrām to. Vakarā pēc naktsmītņu iekārtošanas bija vēsturiski informatīva lekcija par Ziemassvētku kaujām un vakariņu gatavošana uz ugunskura.

Pavisam nemanot pienāca otrās dienas rīts. Šai dienā bija paredzēta orientēšanās pa vēsturiski nozīmīgām vietām. Maršruta garums, kas bija jāveic, bija no 30 līdz 50 km. Pēc ieturētām brokastīm plkst. 8.00 devāmies ceļā. Veicot maršrutu, sapratām, cik apjomīgas un vērienīgas bija šīs kaujas un kāds milzīgs darbs ieguldīts frontes līniju izveidei. Jāteic, ka šī kara laikā karavīri bija augsti motivēti un ar visiem spēkiem aizstāvēja savas mājas. Pēc deviņu stundu gara pārgājiena atgriezāmies nometnes vietā un pārrunājām iegūtās emocijas. Emociju un pārdomu par šīm kaujām patiešām bija daudz. Pagatavojām kopīgas vakariņas un notika grupu rotācija. Tie, kas gulēja zemnīcās, pārvācās uz zaru būdām. Un beidzot pēc ilgā pārgājiena pienāca naktsmiers.

Trešajā dienā bija paredzēts biatlons, kas arī veiksmīgi notika, lai gan nebija sniega – distanci veicām skrienot. Trases garums bija 6 km ar divām šaušanām; šāvām mēs ar mazkalibra ieročiem. Pēc biatlona novācām zaru būdas, sakopām apkārtni un devāmies atpakaļ uz Rīgu.

Kopumā pasākums bija izdevies labs un laika apstākļi mūs arī palutināja, izņemot otrajā dienā, kad lija lietus. Katrs dalībnieks guva pozitīvas emocijas un vielu pārdomām par tā laika kara darbību un mūsdienām.

Sauszemes spēku militārās vadības

5. kursa kadets A.Baltais