Ziemassvētku kauju piemiņas pasākums

07.01.2014
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
NAA kadets Armands Logins

Šī gada 3. janvārī sākās un līdz 5. janvārim norisinājās Ziemassvētku kauju piemiņas pasākums, kurā piedalījās Nacionālās aizsardzības akadēmijas vecāko kursu kadeti – kopskaitā 23 Gaisa spēku, Jūras spēku un Sauszemes spēku kadeti

Sagatavojuši nepieciešamo ekipējumu, 3. janvāra rītā devāmies ceļā uz kauju norises vietu – Tīreļpurvu. Ieradušies pasākuma norises vietā, tikām sadalīti divās grupās. Viena grupa pirmajā naktī nakšņoja atjaunotajās guļbaļķu mājiņās, frontes līnijā, pozīcijās, kur norisinājās kaujas. Otra, savukārt, devās iekārtot sev naktsmītni no turpat pieejamiem materiāliem – koka baļķīšiem, egļu zaru skujām un sūnām, pirms tam, protams, noklausoties instruktāžu par to, kādus materiālus drīkst izmantot. Nākamajā naktī bija paredzēta grupu rotācija.

Pirms daudziem gadiem Jaunsargu rokasgrāmatā biju redzējis zaru būdas, to shematiskus zīmējumus. Būvējis pats nebiju un no sarunām ar apkārtējiem sapratu, ka arī viņi kaut ko tādu dara pirmo reizi. Tādas zaru būdas paredzētas kā patvērums karavīriem, kas nokļuvuši mežā un kuriem jāpārlaiž nakts gandrīz bez nekāda ekipējuma. Konstrukcija sastāvēja no rāmja, pajumtes, kas izveidota no egļu skujām, ugunskura vietas nojumes priekšā un pareizi izveidota siltuma atstarotāja. Paredzēta būvēt diviem karavīriem, lai spētu pārlaist nakti un nenosaltu. Talkā tika ņemta radošā izdoma un tika uzbūvētas vairākas būdas/ nojumes, kas paredzētas diviem karavīriem, kā arī eksperimentāla nojume, kurā gulēja seši karavīri.

Jāsaka, ka laika apstākļi mūs lutināja. Janvāris bija sācies bez sniega, un gaisa temperatūra naktī nepārsniedza -3, -4 grādus, tāpēc tā īsti neizdevās pārbaudīt konstrukcijas lietderīgumu praktiski. Naktī neviens nenosala. Secinājām par to, ko varētu uzlabot, bet tas lai paliek nākamajām reizēm.

Otrajā dienā pēc kopīgi ieturētām turpat mežā lielā katlā pagatavotām brokastīm kursu sastāvā devāmies orientēšanās pārgājienā. Nosacījumos ietilpa četru obligāto punktu apmeklēšana, bet kopējais izvēles punktu skaits bija ap 40. Trases garums svārstījās no 30 km līdz pat 50 km atkarībā no apmeklēto punktu skaita.

Mūsu grupa izvirzījās no nometnes vietas plkst. 8.00 no rīta un atgriezās tikai pēc plkst. 18.00. Distances garums, ko veicām, bija vairāk nekā 35 km. Jāņem vērā, ka jau ap plkst. 17.00 kļuva ļoti tumšs, kas apgrūtināja tālāku orientēšanos. Ne reizi vien ir pierādījies, ka šādi pasākumi, kopīga grūtību pārvarēšana stiprina grupas garu un rada draudzīgu atmosfēru, pēc tam to atceroties un pārrunājot.

Otrajā naktī, kā jau tika solīts, notika grupu rotācija ar naktsmītnēm. Tie, kas gulēja mājiņās, devās iemēģināt zaru būdas un otrādi. Zīmīgi, ka mājiņām bija doti Latvijas novadu nosaukumi – Kurzeme, Zemgale. Tās bija nelielas, paredzētas četriem pieciem karavīriem, aprīkotas ar krāsniņām, nelielu galdiņu un guļamlāvām. Siltumu vismaz tajos apstākļos un pie tās temperatūras, kurā bijām mēs, tās turēja labi. Tas tika pārbaudīts. Varēja droši gulēt bez guļammaisa un, guļot augšējā lāviņā, bija pat karsti. Otrās dienas vakarā ieturējām vakariņas, kas bija pagatavotas lielā katlā turpat mežā, un tad jau pēc nogurdinošās dienas visi devās pie miera.

Trešajā dienā bija paredzētas sacensības starp kursiem biatlonā, bet rīkotāju plānus nedaudz izjauca sniega trūkums. Sacensības gan notika tik un tā, tikai tā vietā, lai slēpotu, karavīri pārvarēja distanci skrienot. Iepriekšējās dienas orientēšanās pārgājiens bija veicinājis dažiem karavīriem tulznas uz kāju pēdām un citas traumas, tāpēc biatlona sacensībās nepiedalījās visi, tomēr komandas bija nokomplektētas un sacensības noritēja veiksmīgi.

Tā pamazām pienāca arī mājās došanās laiks. Nojaucām zaru būdas, sakārtojām nometnes vietu, sagaidījām transportu un visi devāmies uz Rīgu. Pasākums bija labs, izdevies, bija gūti labi iespaidi un pozitīvas emocijas.

Gaisa spēku militārās vadības

5. kursa kadets A.Logins